Legion of Bar and Board Topnotchers

College of Law

Bar Exam

  • 1st Place - Noel Neil Q. Malimban
  • 1st Place - Janet B. Abuel
  • 3rd Place - Arthur E. Galace
  • 8th Place - Honorato Y. Aquino
  • 10th Place - Lyssa Pagano-Calde
  • 10th Place - Prospero A. Olivas
  • 11th Place - Alexander P. Aguirre
  • 11th Place - Jose Godofredo M. Naui
  • 11th Place - Gerardo V. Galpo
  • 11th Place - Isaiah C. Asuncion Jr.
  • 13th Place - Miguel B. Liceralde
  • 14th Place - Lauro D. Gacayan
  • 15th Place - Teddy C. Gonzales
  • 15th Place - Norma C. Olegario
  • 16th Place - Reynaldo M. Laigo
  • 16th Place - Clemente S Calpotura
  • 18th Place - Rogelio C. Hipol
  • 24th Place - Oscar O. Martinez

College of Accountancy

Certified Public Accountant Licensure Exam

  • 2nd Place - Raymund F. A. Escala, CPA
  • 4th Place - Mebielyn G. Lloren, CPA
  • 7th Place - Mark Alyson B. Ngina, CPA
  • 7th Place - Donald Mark Marcos Rapinan, CPA
  • 9th Place - Chester M. Pacio, CPA
  • 9th Place - Joselito A. Japson, CPA

College of Criminal Justice Education

Criminologist Licensure Exam

  • 1st Place - Ailyween James T. De Mayo
  • 1st Place - Marlon L. Caltino
  • 1st Place - Ranulfo Tolingan Bayag-o
  • 1st Place - Roland Pagnas Bayangan
  • 1st Place - Nelson S. Cortez
  • 1st Place - Arthur B. Gubia-on
  • 1st Place - Jaime Bawagan Jr.
  • 1st Place - Christian Tiglao Pascual
  • 2nd Place - Rogelio B. Cawis Jr.
  • 2nd Place - Allan Angelo T. Rojo
  • 2nd Place - Darwin B. Mangusan
  • 2nd Place - Chester D. King-eo
  • 2nd Place - Glaizel Leon Velasquez
  • 2nd Place - Amado III P. Aquino
  • 2nd Place - June C. Diwag
  • 2nd Place - Jayson R. Peralta
  • 2nd Place - Nicole Atiwag Begnaen
  • 2nd Place - Sergie Buenafe Florague
  • 3rd Place - Hanser P. Naboye
  • 3rd Place - Sheila Lumbican Fabian

College of Engineering and Architecture

Architect Licensure Exam

  • 3rd Place - Warren W. Flores
  • 9th Place - Ray C. Piluden
  • 10th Place - Winston B. Ano
  • 11th Place - Alfredo D. Balidoy Jr.
  • 14th Place - Andres L. Castillo
  • 16th Place - Marietta M. Marero
  • 17th Place - Manuel Robert B. Domondon

Civil Engineer Licensure Exam

  • 2nd Place - Maximo A. Sang-an Jr.
  • 3rd Place - Hermenegildo V. Manibog
  • 3rd Place - Samuel S. Villanueva
  • 4th Place - Theordore Q. Ged-ang
  • 4th Place - Mark Louie A. Sandoval
  • 4th Place - Jonathan S. Balacdao
  • 5th Place - Melvin R. Omotoy
  • 7th Place - Ireneo B. Panabang
  • 9th Place - Eric R. Bautista
  • 10th Place - Michael C. Gomez
  • 11th Place - Francisco Z. Bilog
  • 12th Place - Oliver W. Ibañez
  • 15th Place - Bong Bong B. Gayadan
  • 17th Place - Barmino T. Bugnay
  • 18th Place - Kennedy B. Baluyan Jr.
  • 20th Place - Jerson T. Contic

Electronics Engineer Licensure Exam

  • 8th Place - Engr. Kristine Frances A. Baldas

Sanitary Engineer Licensure Exam

  • 1st Place - Timothy G. Nasdoman
  • 1st Place - Glenda R. Cabauatan
  • 2nd Place - Rufino P. Laguna Jr.
  • 2nd Place - Rene B. Aliba
  • 3rd Place - Pedro E. Aquino Jr.
  • 3rd Place - Aldrien C. Dulay
  • 4th Place - Jacqueline B. Tudlong
  • 5th Place - Mark Henri M. Mercado
  • 5th Place - Alfie Marie B. Bilgera
  • 6th Place - Rhodora P. Debnas
  • 6th Place - Mark Anthony G Imper
  • 7th Place - Simbert S. Ao-wat
  • 7th Place - Raul G. Cubangay
  • 7th Place - Leslie Grace G. Gumatin
  • 9th Place - Mark Alfred F. Mungcal
  • 9th Place - Engr. Eldred Madulid Dela Cruz
  • 10th Place - Tom-tom Baldo
  • 10th Place - Kathleen C. Padngaran
  • 11th Place - Richard R. Chang
  • 13th Place - Nelson G. Notarte

College of Nursing

Nursing Licensure Exam

  • 5th Place - Vanessa Joy Palacio Gasat
  • 9th Place - Elleine Ruth Rabino Cañero
  • 9th Place - Joji Mheple Bragado Mangiyo

College of Teacher Education

Licensure Exam for Teachers - Elementary

  • 3rd Place - Maria Carmela Francisco Diaz
  • 4th Place - Shayne Klarisse B. Eclarin
  • 9th Place - Erika Jane Cortes Pagado
  • 9th Place - Mardiño Miano Nuesca
  • 10th Place - Nonette Beluken Alsino

Licensure Exam for Teachers - Secondary

  • 5th Place - Arthur Cabico Soriano, Jr.
  • 8th Place - Elexor T. Damasco
  • 8th Place - Maria Isadora Agustin Aquino
  • 9th Place - Jeszareth Maximo Bantiloc

Academic Events

UC EVENTS | ACADEMIC EVENTS

Academic Photos

UC PHOTOS | ACADEMIC PHOTOS